Dźwig samojezdny, a hydrauliczny dźwig samochodowy - czym się różnią?
Jak poprawnie zdefiniować oba urządzenia?
Dźwig samojezdny jest żurawiem, w którym dźwignica zamontowana jest na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie w tym celu skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Takiego rodzaju dźwig składa się z wychylnego wysięgnika oraz wciągarek. Mogą to być np. żurawie terenowe kołowe pozwalające na szerokie spektrum prac w wymagających, trudno dostępnych terenach.
Hydraulicznym dźwigiem samochodowym — w skrócie HDS — określa się urządzenie, w którym dźwignica zamontowana jest na samochodzie ciężarowym. Sprzęt określany również jako żuraw przeładunkowy umiejscowiony jest między kabiną kierowcy a skrzynią lub też w tylnej części pojazdu.
Jaki jest maksymalny ciężar udźwigu obu urządzeń?
Żurawie samojezdne potrafią unieść towary, których ciężar sięga kilkudziesięciu, a nawet do kilkuset ton. Standardem w tym przypadku są urządzenia, które mogą spokojnie podnieść do 50 ton ładunku. Przykładem maszyn stworzonych do prac z ciężkim towarem są żurawie gąsienicowe — ich udźwig sięga nawet 3000 ton.
Hydrauliczny dźwig samochodowy może pochwalić się maksymalnym udźwigiem sięgającym od kilkuset kilogramów do maksymalnie kilku ton. Jest więc zdecydowanie mniejszy niż w przypadku żurawia samojezdnego. Ma jednak inny parametr, który jest istotny podczas wykonywania prac budowlanych. Mianowicie dotyczy ładowności, a konkretnie tego, ile jest w stanie przewieźć jednocześnie towaru. Tu sytuacja dotycząca ich funkcjonalności zmienia się diametralnie.
Jakie są możliwości wykorzystania żurawia samojezdnego i przenośnego?
Dużą zaletą, którą wyróżnia hydrauliczny dźwig samochodowy, jest możliwość nie tylko podnoszenia towaru i jego przenoszenia, ale też transport ładunku do miejsca docelowego. To duże udogodnienie, w przypadku konieczności wywiezienia z działki materiałów, których gabaryty nie pozwalają na inne formy załadunku i przetransportowania w pożądane miejsce.
Żuraw samojezdny nie ma możliwości sam w sobie na transport towaru w odległe miejsca. Ich zastosowanie ogranicza się do podnoszenia i przekładania towarów. Przewagą tego rozwiązania jest wspomniany duży maksymalny udźwig urządzenia, które zamontowane może być na podwoziu samochodu ciężarowego. Przykładem jego zastosowania, może być konieczność montażu obiektów przemysłowych wymagających podnoszenia na dużą wysokość ciężkich elementów konstrukcyjnych.
Wybierając sprzęt do prowadzenia prac, warto kierować się wyłącznie ofertą prezentowaną przez sprawdzonych, pewnych dostawców tego rodzaju urządzeń. Muszą one gwarantować m.in.:
bezpieczeństwo operatora i osób postronnych;
ergonomię pracy;
wysokiej jakości sprzęt pozwalający na pracę z ciężkim towarem w różnych warunkach atmosferycznych.
Znając podstawowe różnice, można dobrać odpowiedni sprzęt, który będzie odpowiadał oczekiwaniom jego użytkownika.