Przewiń do treści

Jak wyznaczyć strefę zagrożenia przy pracy żurawia przeładunkowego?

Wysokość, gabaryty oraz zasięg pracy żurawia przeładunkowego może stanowić niekiedy zagrożenie dla innych osób przebywających w pobliżu. Bezpieczeństwo ludzi podczas prac budowlanych to priorytet, o który bardzo uważnie należy zadbać, aby nie dopuścić do niechcianego wypadku. Poniższa treść przedstawia wyjaśnienie pojęcia, jakim jest obszar zagrożenia oraz sposoby na zabezpieczenie stref zagrażających życiu.

 

Elementy stanowiące strefę zagrożenia

Aby wyznaczyć taką strefę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie aspekty, jak:

  • obszar pobieranego lub zrzucanego ładunku,

  • wielkość i odległość miejsca składowania ładunku,

  • planowany wysięg oraz udźwig żurawia,

  • kąt obrotu żurawia z ładunkiem i bez niego,

  • rodzaj, gabaryty i kształt przenoszonych ładunków,

  • zagrożenia wynikające z obsługi żurawia — przygotowanie do pracy i podłoże pracy.

Wyznaczenie strefy zagrożenia — jak to zrobić?

Podstawa prawna, czyli rozporządzenie ministra Przedsiębiorczości I Technologii z dnia 22 października 2018 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybko montujących przedstawia informacje na temat (wyznaczenie strefy zagrożenia): "Jeżeli wykonywanie czynności przy użyciu żurawia, o których mowa w ust. 1, nie pozwala na opuszczenie ładunku, miejsce bezpośrednio pod ładunkiem odgradza się w sposób uniemożliwiający wejście w strefę zagrożenia”.

Obliczenie konkretnego wymiaru niebezpiecznego obszaru nie jest do końca możliwe, biorąc pod uwagę ilość zmiennych, natomiast szacowana norma wykonywanego rozładunku lub załadunku będzie stanowić indywidualny wymiar i kształt strefy zagrożenia.

Taka strefa zagrożenia ma obowiązek posiadać staranne ogrodzenie i bardzo dobrze widoczną taśmę ostrzegawczą oraz rozkładane barierki. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy oraz osoby postronne dostaną wyraźny sygnał, że w danym obszarze występują zagrożenia dla zdrowia i życia wynikające z robót budowlanych. Strefa zagrożenia powinna posiadać elementy ochronne wyznaczające dany obszar. Należałoby, aby stanowiły one solidną i trudną do przekroczenia barierę, co w efekcie zniweluje prawdopodobieństwo przypadkowego ominięcia.

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

Rozporządzenie ministra przedsiębiorczości zmuszające do wyznaczenia strefy zagrożenia to tylko jedno z obowiązków leżących po stronie kierownika placu budowy oraz operatora żurawia. Kolejnym zaś przymusem jest poinformowanie o rozpoczęciu prac i zwiększonym ryzyku niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi. Konieczność włączenia odpowiednich sygnałów ostrzegawczych to również nieodłączny element. Warto także wspomnieć, że należy zaprzestać pracę wówczas, gdy:

  • operator żurawia poczuje się źle lub dostrzeże i zgłosi usterkę,

  • warunki pogodowe będą niekorzystne i mogą wywołać znaczne zagrożenie,

  • ruch publiczny będzie natężony, przy czym może wystąpić większe prawdopodobieństwo wtargnięcia osób postronnych na obszar, jakim jest strefa pracy żurawia.

Zasady wymienione powyżej dotyczą nie tylko żurawi przeładunkowych, ale i również innego rodzaju sprzętów i maszyn, gdzie za sterowanie odpowiada tylko i wyłącznie wykwalifikowana osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Wyznaczenia strefy zagrożenia, jednocześnie z przestrzeganiem zasad bhp pozwoli wówczas na minimalizację niekontrolowanych wypadków.